Sprzęt morski Testy sprzętu

Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (10)


Z oferty wędek firmy Grauvell otrzymałem do testów ciekawy pod katem konstrukcyjnym kij do surf castingu.
Opisywana tutaj wędka jest modelem ze średniej półki i może się stać dość często kupowanym kijem w przeciwieństwie do wcześniej testowanego bardzo drogiego SURF COMPETITION I 4250firmy Grauvell. Istnieją dwie wersje testowanego kija Grauvell TEKNOS SURF Z I , oraz Grauvell TEKNOS SURF Z II. Obie odmiany występują jeszcze w dwóch długościach 4,2 m oraz 4,5 m.
Do testów otrzymałem wersje Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (9)

Dane techniczne:

Nazwa modelu: Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200

Długość: 4,2 m

Ciężar wędki: brak danych

Ciężar rzutowy:100-200 gr

Ilość sekcji: 3

Rodzaj materiału: Wysoko modułowyCarbon

Typ przelotek: SIC LC

Liczba przelotek: 8

Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200 : osadzony na stałe, metalowy, zatrzaskowy, mocowany na omotkę preferowany pod multiplikator lub średniej wielkości kołowrotek o szpuli stałej
.
Uchwyt kołowrotka w wersji Grauvell TEKNOS SURF Z II 4200: osadzony na stale, metalowo-grafitowy skręcany na gwint preferowany pod kołowrotek ze stałą szpulą.

Wyważenie kija: Nie.

Pokrowiec: Tak, popularny z materiału,bez dodatków.

Możliwość dokupienia dodatkowej szczytówki o odmiennej charakterystyce ugięcia.

Gwarancja dystrybutora: 12 miesięcy

Cena: 870zł

Pierwsze wrażenia

Po wzięciu wędki do ręki można poczuć spory ciężar kija. Spowodowane jest to wyjątkowo grubymi ściankami blanku. Ścianki blanku kija Grauvell TEKNOS SURF Z I 4200 są najgrubsze ze wszystkich wędek jakie miałem okazję testować.

Grauvell_Surf_Z_I_4200

DEGA Masterpiece Grauvell Competition Grauvell Surf Z

Sposób osadzenia przelotek i ich rodzaj daje możliwość stosowania z dużym powodzeniem plecionek, a ich wykonanie jest bardzo estetyczne.

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (4)

Kolor wędki może wzbudzać pewne dyskusje, a na pochwałę zasługuje kolor i widoczność szczytówki

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (2)

Uchwyt kołowrotka z oznaczeniem rzymskiej jedynki dostosowany jest również do multiplikatorów i przytwierdzony jest na omotki

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (5)

Połączenia wędki zabezpieczone są solidnymi okuciami. Na zdjęciu wyraźnie widać imponujące grubości scianek w wyniku których różnice grubości poszczególnych sekcji są drastyczne

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (3)

Dolnik wędki Teknos Surf Z pokryty jest specjalnym tworzywem sztucznym, które spełnia rolę antypoślizgową. Dolnik pozbawiony jest wyważenia, lecz w przypadku tego kija jest one raczej zbędne. Dolnik pozbawiony jest jakichkolwiek wystających elementów. Obawiałem się jego zbyt gładkiego profilu, jednak w praktyce przy zarzucaniu nawet bardzo dynamicznym wędka leżała stabilnie w dłoni.

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (1)

Test wędki Grauvel Teknos Surf Z I 4200 nad wodą.

Do Teknos Surf Z przytwierdziłem sporych rozmiarów kołowrotek Grauvell Zeus V 5000. Na jego szpuli nawinięta została żyłka koniczna DEGA 0,60mm-0,30mm. Jako obciążenie, ciężarek do dalekich rzutów o masie 150 gr. Na końcu zamocowałem pojedyńczy haczyk na średniej długości przyponie o średnicy 0,40mm

Grauvell_Surf_Z_I_4200 (10)

Muszę stwierdzić, że Grauvel Teknos Surf Z zalicza się do bardzo sztywnych wędek i zarzucanie nim wymaga nieco wysiłku, jednak nie tyle, co zarzucanie wędką Dega Masterpiece. Rzuty tym kijem są bardzo celne i powtarzalne. Żyłka wydaje bardzo cichy i ciekawy dźwięk na małych i licznych przelotkach.

A teraz napisze coś, na co czekałem bardzo długo. Grauvell Teknos Surf Z potrafi posłać zestaw na dalsze odległości niż używane przeze mnie od trzech sezonów kije Dega Masterpiece Surf AX. A przecież wspomniana Dega jest droższa o 130 zł. Widoczność brań na tym kiju jest bardzo słaba, ponieważ sztywność szczytówki jest duża. Ten kij również posiada możliwość dokupienia szczytówki o odmiennej charakterystyce. Gdy użyjemy ciężarków kotwiczących się z wąsami lub w kształcie odwróconych piramid widoczność brań wzrasta.

Podsumowanie

Wędka warta zakupu i przewiduję jej dobrą sprzedaż. Suma 870 zł za wersję o długości 4,2 m, to rozsądnie wydane pieniądze. Bardzo rzadko kijem poniżej 1000 zł udaje się osiągać tak imponujące odległości jak Grauvell Teknos Surf Z 4200. Trzeba tylko pamiętać, że sporo czasu potrzeba, by takim kijem dojść do wprawy. Osoby, które wcześniej łowiły na miękkie kije, mogą stracić sporo czasu na naukę zarzucania takim kijem. Najważniejszą cechą Grauvell Teknos surf Z 4200 jest możliwość zarzucania na rekordowe odległości przy udziale nie tak dużego wysiłku jak ma to miejsce z wędką klasy Dega Masterpiece Surf AX. Kij Grauvell Teknos Surf Z 4200 traktowałbym jako narzędzie do zadań specjalnych. W warunkach gdzie ryba jest daleko od brzegu, ten kij może być jedynym, który zacznie łowić ryby.

cwanaryba.pl